Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Pieno sektorius dar nemato prošvaisčių

Kaunas. Lietuvos pieno gamintojai metus baigia skaičiuodami milijoninius nuostolius. Tačiau ir kiti metai jiems nežada būti šviesesni, prognozuojama, kad pieno supirkimo kaina dar mažės.

Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) skaičiuoja, kad šiemet per 10 mėnesių, palyginti su praėjusių metų tokiu pačiu laikotarpiu, pieno sektorius gavo 27,9 mln. Eur pajamų mažiau. Tam įtakos turėjo ne tik maža pieno supirkimo kaina, bet ir sausra, dėl kurios trūko pašarų ir krito pieno kiekis, pieno sudėties rodikliai. Pasak LPGA direktoriaus Eimanto Bičiaus, visi mėnesiai, išskyrus sausį ir gegužę, pagal pajamas buvo „minusiniai“.

Pernai nuo liepos mėnesio pieno supirkimo kaina stipriai pakilo, šių metų liepą vidutinė kaina padidėjo vos puse cento už litrą, o rugpjūtį tiek pat nukrito. Rugsėjį ir spalį supirkimo kaina šiek tiek kilo, bet spalio mėn. natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 9,6 proc. mažesnė, palyginti su 2017 m. spalio mėn. (2017 m. spalį ji buvo 339,9 Eur/t). Spalį vidutinė natūralaus (4,36 proc. riebumo ir 3,56 proc. baltymingumo) pieno supirkimo kaina buvo 307,3 Eur/t. Vidutinė bazinių rodiklių pieno supirkimo kaina spalį, palyginti su rugsėju, padidėjo 2 proc. ir buvo 232,7 Eur/t., tačiau lapkritį, LPGA duomenimis, vėl prasidėjo pieno kainos kritimas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Dėl sausros dalis ūkininkų nepasigamino pakankamai pašarų, todėl spalį labai pasijuto staigus karvių skaičiaus sumažėjimas. LPGA svarsto, kad dėl pašarų stygiaus šiemet karvių gali mažėti ištisą žiemą. taigi galima prognozuoti tolimesnį pieno gamybos mažėjimą. Šiemet jau supirkta 3 proc. mažiau pieno, o pieno perdirbėjai paskelbė, kad šiemet nežymiai sumažėjo ir pieno produktų gamyba.

Įtakos tam turėjo sumažėję lietuviškų pieno gaminių pardavimai eksporto rinkose ir daugiau kaip keturis mėnesius krentančios pieno produktų kainos biržose. „Pieno centro“ duomenimis, šalies pieno perdirbimo įmonės per dešimt šių metų mėnesių perdirbo 1,46 mln. tonų žalio pieno – 0,6 proc. mažiau, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu. Žaliavą gaminantys šalies pieno ūkiai minimu laikotarpiu perdirbėjams patiekė 1,15 mln. tonų pieno – 2,9 proc. mažiau, palyginti su pernykščiais rezultatais. Mažėjant pieno gamybai Lietuvoje, importuojamo pieno kiekis padidėjo nuo 20 iki 25 procentų. 

LPGA prezidentas Jonas Vilionis (nuotr.) neabejoja – jeigu politikai nesiims konkrečių veiksmų, pieno sektoriaus padėtis ir toliau blogės, karvių skaičius mažės. „Pajamas apkarpys ir pašarų trūkumas, kuriuos teks pirkti, gamybos sąnaudas didins didėjančios elektros ir dujų kainos, jau nekalbant apie trąšas ir chemines medžiagas, kurių brangimu ūkininkai skundėsi jau šiais metais. O pieno perdirbėjai komentuoja, kad produktų kainos tik krenta, prognozuojamas ir pieno supirkimo kainos kritimas. Tai su tokiomis mintimis baigiame senus metus“, - reziumavo J. Vilionis.

Šių metų lapkritį Lietuvoje buvo laikoma 259,92 tūkst. karvių – 5,43 proc. arba 14,93 tūkst. karvių mažiau, negu prieš metus. Didžiausias karvių mažėjimas pastebimas ūkiuose laikančiuose iki 20 karvių – 10,5 procento. Ūkių, laikančių karves, lapkritį jau buvo likę tik 36,8 tūkst., t. y., per metus jų sumažėjo 12,58 proc. (5,3 tūkst.).  

Jeigu dėl gamtos užgaidų politikai nekalti, tai mažiausias tiesiogines išmokas visoje ES Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims nustatę ES politikai, pieno gamintojų teigimu, šią padėtį privalo keisti ir nustatyti dar 2013 m. žadėtą 196 Eur/ha lygį. Todėl LPGA kartu su kitomis Lietuvos žemės ūkio tarybos organizacijomis rengiasi kelionei į Briuselį – gruodžio 13 d. ten rengiama protesto akcija. Prie Lietuvos žemdirbių organizacijų jungsis latviai ir estai, o LPGA paramą pažadėjo ir Europos pieno taryba, pasisakanti už vieningą Europą ir vienodas išmokas. Lietuvos ūkininkai Briuselyje politikams žada priminti 52 tūkst. žmonių pasirašytą peticiją dėl nevienodų išmokų pagal ES Bendrąją žemės ūkio politiką.

Prieš išvykdamos į Briuselį, Lietuvos žemės ūkio tarybai priklausančios žemdirbių asociacijos dar skuba atlikti namų darbus – šiandien aptarti aktualiausių klausimų dėl mokesčių, melioracijos, Kaimo plėtros programos, aplinkosaugos ir kt. juos priims Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Pirmadienį numatomas susitikimas su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite dėl būsimos BŽŪP, dėl išmokų suvienodinimo, dėl kurių Briuselyje derėtis teks jai, ir su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos