Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Maistas
Itin vertingų daržovių – lapinių kopūstų – metas

Kaunas. Pastaruoju metu ūkininkai, siekdami paįvairinti daržovių asortimentą, pradėjo auginti ir lapinius kopūstus, kurie savo maistine verte žymiai vertingesni už daugelį kitų kopūstinių daržovių.

Rudenį atvėsus orams, kai dauguma daržovių jau sandėliuose, dalies Lietuvos daržovių augintojų laukuose akį traukia žaliuojantys ar violetiniu apdaru pasipuošę ir šalčių nebijantys lapiniai kopūstai.

Pasak VDU Žemės ūkio akademijos doc. Audronės Žebrauskienės, už baltagūžius kopūstus jie turi dvigubai daugiau baltymų (3,86 proc.), daug sausųjų medžiagų (vidutiniškai 17,3 proc.), mineralinių medžiagų (1,57 proc.), karoteno, cukraus, įvairių vitaminų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Lapiniai (angl. Kale) kopūstai – viena seniausių kopūstų rūšių ir vienos atspariausių, ištvermingiausių daržovių, kurios gali ištverti apie –15 °C šalčius, todėl palikę juos žiemoti lauke, galėsite skinti šviežius lapus ir gruodį. Vėsaus oro ir šalnų bijoti nereikia, nes tai dar labiau sustiprina šių kopūstų aromatą ir sušvelnina skonį.

Kitaip nei lietuviams labiau įprasti gūžiniai kopūstai, garbanotieji lapiniai kopūstai nesuformuoja gūžės, lapai skleidžiasi į šalis nuo koto. Jų lapija gali būti žalios (veislės: Kadet, Halbhoner Gruber Krauser, Reflex H,Nero di Toscano), violetinės (Scarlet) ar raudonos spalvos, šiek tiek banguoti ar susiraukšlėję, labai dekoratyvūs.

Specialistė pataria maistui vartoti juos šviežius, kaip špinatus – salotoms, taip pat troškinti, virti sriubas, ruošti traškučius ir kitus gardėsius.

Populiarina jau ne vienus metus

Daržovių augintoja agronomė Milda Mikelionienė iš Upytės (Panevėžio r.) populiarina ir augina lapinius kopūstus  jau ne vienus metus.

„Šios daržovės geriausiai auga humusingoje, purioje, laidžioje, nerūgščioje (pH – 6,0–7,0)priemolio dirvoje. Tinkamiausi jiems priešsėliai yra agurkai, svogūnai iš ropelių, šakniavaisiai, bulvės, ankštiniai augalai“, – patirtimi dalijasi agronomė.

Gegužės mėnesį šiltnamyje išaugintus daigus ji sodina dirvos lygiame paviršiuje, eilėmis kas 70 cm, tarp augalų palieka 50 cm tarpus. Prieš sodinimą dirvą patręšia kompleksinėmis trąšomis, azoto trąšas išberia palaipsniui, per kelis kartus.

Pasak M. Mikelionienės, lapiniai kopūstai ligoms atsparesni nei baltagūžiai, tačiau šių metų sausą ir karštą vasarąteko augalus apsaugoti nuo amarų ir baltasparnių.

Veislės Kadet derlių augintoja pradeda imti jau vasaros viduryje, kai augalai išauginę pakankamai lapų ir pasiekę veislei būdingą 60–80 cm aukštį. Iš pradžių nuo augalo ima po 1–3 apatinius lapus. Derlių galima skinti pagal poreikį, daug kartų. Augalų lapija po šalnų įgauna švelnesnį ir saldesnį skonį.

M. Mikelionienė apgailestauja, kad pirkėjai dar mažai žino apie vertinguosius lapinius kopūstus, ir užtikrintos realizacijos nėra, produkciją ruošia pagal užsakymus. Lapinius kopūstus išfasuoja po 1 kg, parduoda po 1,6–2 eurus už kilogramą. Beje, paruošti jų produkciją reikia daug rankų darbo.

Daržininkė pataria lapinius kopūstus vartoti salotoms ir prie laukinės paukštienos, ant jų lapų kepti duoną, dzūkiškas bandas, vartoti sriuboms, omletams, troškiniams, ruošti traškučius ir įdarus mėsos kepsniams, gaminti marmeladus, taip pat šaldyti.

Ant lapinių kopūstų iškepta duona

Skaniausiu užkandžiu iš lapinių kopūstų M. Mikelionienė vadina jų traškučius arba keptus lapus orkaitėje. Tam nuo pagrindinio lapkočio nubraukite lapus, supjaustykite piršto pločio juostelėmis, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, apibarstykite prieskoniais, sudėkite į skardą ir kepkite orkaitėje +180 oC temperatūroje apie 20 minučių.

Taip paruoštus lapinius kopūstus galite išdžiovinti ir elektrinėje džiovykloje. Taip pat galite ruošti ir jų miltelius, kurie praturtintų gaminamų patiekalų vertę ar natūraliais dažais nudažytų gaminamus patiekalus ir įvairius kepinius.

Augina ekologiškai

Lapinius kopūstus auginanti ukmergiškė ūkininkė Genovaitė Sakalauskienė sako, kad šiemet dėl šalto ir vėluojančio pavasario bei sausros kopūstų Winnetou F1 ir Nero di Toscana daigus (išaugintus šiltnamyje) pasodino vėliau, tik birželio viduryje, bet rudenį sulaukė gausaus šių daržovių derliaus.

Ekologinio ūkio savininkė šias kopūstines daržoves augina po užimtojo pūdymo, rudenį pasėja žieminius kviečius, juos pavasarį sulėkščiuoja ir paskui į paruoštas vagas 20–25 cm atstumu sodina lapinių kopūstų daigus. Pagal naudojamą techniką tarp vagų palieka 80 cm tarpus.

Vegetacijos metu augalus tręšė tik organinėmis trąšomis, nuo kenkėjų purškė leistinu ekologiniuose ūkiuose naudoti biologiniu insekticidu DiPel DF.

Pasak G. Sakalauskienės, žalialapiai lapiniai kopūstaiWinnetou F1 yra kur kas derlingesni, išaugino geresnės kokybės derlių nei egzotiškai atrodantys juodieji lapiniai kopūstai Nero di Toscana.

Valgių su lapiniais kopūstais receptai

Siekdamos vartotojus supažindinti su itin vertingais lapiniais kopūstais, rudenį G. Sakalauskienė kartu su jų propaguotojomis – VDU Žemės ūkio akademijos doc. A. Žebrauskiene ir maisto tinklaraštininke, kelių knygų apie maisto gamybą ir gausybės receptų autore Elžbieta Monkevič sukvietė sveiko maisto šalininkus į savo ūkį, rodė, kaip jie auginami ir kokius patiekalus galima pasigaminti.

Daržininkė Genutė Sakalauskienė (iš kairės), maisto tinklaraštininkė Elžbieta Monkevič ir VDU Žemės ūkio akademijos doc. Audronė Žebrauskienė ragina dažniau vartoti lapinius kopūstus

Pasak E. Monkevič,lapiniai kopūstai pagal savo vertę prilyginami jautienai, todėl vadinami „vegetarų mėsa“. Reikia juos tik tinkamai paruošti ir mėgausitės gausybe patiekalų.

Tinklaraštininkė portalo skaitytojams siūlo išbandyti keletą receptų su lapiniais kopūstais:  

Lapinių kopūstų sriuba su aštria granola

Sriubai reikės: 100 g lapinių kopūstų, 1 svogūno, 2 smulkiai supjaustytų česnako skiltelių, 3 vidutinio dydžio bulvių, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, 1 šaukštelio medaus, 50 ml baltojo vyno, 1 šaukšto  druskos, 2 litrų daržovių sultinio, 100 ml grietinėlės, 1 šaukštas sviesto, žalumynų pagal skonį – krapų, petražolių.

Granolai reikės: 100 g avižinių dribsnių, 25 g moliūgų sėklų, saulėgrąžų sėklų arba riešutų, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 šaukštas klevų sirupo, 1 šaukštelio druskos, 1/4 šaukštelio čili dribsnių.

Gaminimas:

  1. Vidutinio dydžio puode įkaitinkite aliejų su sviestu ir ant vidutinės arba silpnos kaitros apie 5 minutes kepkite susmulkintus česnaką, svogūną, supjaustytas nedideliais kubeliais bulves. Neleiskite česnakui degti.
  2. Įpilkite vyno, sudėkite medų ir troškinkite dar 2 minutes.
  3. Supilkite daržovių sultinį į puodą ir virkite, kol bulvės suminkštės.
  4. Kai bulvės išvirs, suberkite plonomis juostelėmis pjaustytus kopūstus ir petražoles, dar virkite 10 minučių.
  5. Supilkite grietinėlę į sriubą, permaišykite, pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Patiekite su granola.  
  6. Aštri granola: į keptuvę sudėkite visus ingredientus ir nuolat maišydami kepkite iki auksinės rudos spalvos. Supilkite ant kepimo skardos ir leiskite atvėsti.

Užkandinis keksas

Reikės: 200 g miltų, 5 g kepimo miltelių, 3 kiaušinių, 100 ml neriebios grietinės, 100 ml alyvuogių aliejaus, 3 saulėje džiovintų pomidorų puselių, 100 g supjaustyto kubeliais brynzos sūrio, kupino šaukšto lapinių kopūstų miltelių, druskos, pipirų pagal skonį.

Gaminimas:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 oC. Pyrago ar kitą kepimo formą (20x11 cm) ištepkite sviestu ir lengvai pabarstykite miltais.
  2. Saulėje džiovintus pomidorus nusausinkite kiaurasamtyje ir leiskite aliejui nuvarvėti. Beje, šį aliejų galime naudoti ir pyrage. Jei jo neužtenka iki 100 ml, įpilkite alyvuogių aliejaus likusiam kiekiui.
  3. Dideliame dubenyje suplakite kiaušinius, alyvuogių aliejų ir grietinę. Plakite iki vientisos masės.
  4. Ant viršaus persijokite miltus su kepimo milteliais, druska ir pipirais.
  5. Dar kartą išmaišykite šluotele arba silikonine mentele, kaip jums patogiau. Dalį atidėkite ir sumaišykite su lapinių kopūstų milteliais. Į likusią dalį sudėkite pjaustytus pomidorus ir brynzą. Išmaišykite, bet nepersistenkite, kitaip pyragas neiškils.
  6. Paruoštą tešlą sudėkite į formą – pirmiausia žalios spalvos tešlą, o po to tešlą su įdaru ir išlyginkite.
  7. Pyragą kepkite įkaitintoje orkaitėje 25–35 minutes. Ar iškepęs, patikrinkite mediniu iešmeliu.
  8. Iškepusį pyragą leiskite 10 minučių atvėsti formoje, tada apverskite jį ant grotelių, išimkite iš formos ir leiskite visiškai atvėsti.

Fokačija su bulvėmis (pomidorais, svogūnais)

Reikės: 350 ml šilto vandens, 500 g kvietinių miltų, 1 kupino šaukšto džiovintų ir smulkintų lapinių kopūstų, 5 g sausų mielių, 1 šaukšto cukraus, 1 šaukšto druskos, 100–120 g alyvuogių aliejaus.
Viršui: bulvių, pomidorų, svogūnų, 1 šaukštelio rupios jūros druskos, prieskoninių žolelių.

Gaminimas:

  1. Produktus tešlai, išskyrus aliejų, sudėkite kartu ir labai gerai išminkykite, supilkite 60 g aliejaus ir minkykite, kol tešla nelips prie maišymo indo. Galima tą daryti ir kombaine, ir rankomis. Suformuokite rutulį, pašlakstykite aliejumi, uždenkite maistinė plėvele ir palikite kilti šiltoje vietoje ( 26–28 °C apie 35–40 min.).
  2. Tešlą rankomis ištempkite į lakštą, palikite dar kilti apie 35–40 min.  Pašlakstykite aliejumi, pirštais padarykite duobutes, šaukštu padėliokite pestą. Ant viršaus išdėliokite bulvių riekeles, pabarstykite druska, žolelėmis.
  3. Kepkite iki 230 °C įkaitintoje orkaitėje 15 min, po to pakeiskite kepimo režimą į apatinį kaitinimą ir kepkite dar 25–30 min 180 °C. Jei neturite apatinio kaitinimo arba picos režimo, tuomet kepkite apatinėje lentynoje režimu viršus-apačia.

Lapinių kopūstų pesto

Reikės: 100 g lapinių kopūstų, nuskabytų nuo kotelio, ryšelio petražolių, 3 česnako skiltelių, 1/2 citrinos sulčių, 1 šaukštelio medaus, 1/3 stiklinės extra-virgin alyvuogių aliejaus, druskos ir pipirų.

Gaminimas:

  1. Lapinius kopūstus, petražoles, česnakus sudėkite į elektrinio smulkintuvo indą ir supilkite citrinos sultis, sudėkite medų. Viską susmulkinkite trintuvu, pabaigoje supilkite aliejų. Pagal skonį įberkite druskos ir juodųjų grūstų pipirų.
  2. Pestą laikykite šaldytuve, visą viršų užpilę aliejaus sluoksniu, kad negestų.
Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos