Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Ilgėjant maršrutams didėja pašarų užterštumas mikotoksinais
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vašingtonas. Dėl sudėtingos geopolitinės situacijos Raudonojoje jūroje dalis krovininių laivų nukreipiami saugesniais maršrutais. Pailgėjus transportavimo laikui iš JAV į Europą ir Aziją, didėja pašarų tarša mikotoksinais.

Rekordinis kukurūzų derlius JAV ir pailgėjęs maršrutas iki galutinio tranzito tikslo sudaro palankias sąlygas pelėsiams daugintis. Pasak pasaulinės kompanijos „Selco“, mikotoksinų taršos rizika didėja ne tik drėgmėje pervežamuose pašaruose, bet sandėliavimo angaruose anapus Atlanto, rašo portalas „Pig Progress“. 

Pasak „Selco“ atstovų, atsakingų už mikotoksinų rizikos valdymą, nukreipus krovinius kitais jūrų keliais, pašarų iš JAV gabenimo laikas pailgėja bent 25 proc., siuntimo kaštai – daugiau kaip 5 kartus. Prekyba iš Europos į Azijos šalis taip pat apie 40 proc. atvejų vyksta per Raudonosios jūros regioną. Dėl šių aplinkybių sunku apsaugoti žaliavas nuo gedimo ir išlaikyti pašarų sudedamųjų dalių vientisumą. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Kompanijos „Selco“ laboratorijose kiekvieną savaitę atliekama po 1250 tyrimų. 2023 m. išanalizuota daugiau kaip 66 tūkst. mėginių iš 35 šalių, o tyrimo objektais buvo žaliavos (67 proc.) ir visaverčiai pašarai (33 proc.). Didžiąją grūdų dalį sudarė kukurūzai, kviečiai, miežiai, avižos, iš gamyklinių pašarų dominavo produktai, skirti kiaulėms, viščiukams broileriams, atrajotojams.

Remiantis surinktais duomenimis, mėginiai daugiausiai buvo užteršti zearalenonu (78 proc.) ir tai nustebino, nes tradiciškai labiau plinta kiti mikotoksinai. Mokslininkai sunerimę, jog didėja tarša T2HT2 (67 proc.), fumonizinais (63 proc.), deoksinivalenoliu (57 proc.) ir aflatoksinais (50 proc.).

Manoma, jog pirminės problemos priežastys prasideda augalų auginimo stadijoje. Užterštumo mikotoksinais modelis kinta dėl klimato kaitos, tai yra didėjančios aplinkos temperatūros ir kritulių pokyčių. Kultūros patiria didesnį stresą ir tampa neatsparios ligų sukėlėjams. Savo ruožtu, keičiasi mikroskopinių grybų patogeniškumas. Jeigu prie šių neigiamų aplinkybių prisideda prastos nuimto derliaus sandėliavimo sąlygos ir ilgas transportavimas, nukenčia tiek žaliavų, tiek pagamintų pašarų kokybė.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos