Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Ar pelningi šiemet buvo kviečiai?
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. 2023-ieji ūkininkams iš kviečių nebuvo labai pelningi, kai kurie metus vadina netgi nuostolingais. Kalbinti žemdirbiai sako, kad už toną kviečių gavo kiek daugiau nei 200 eurų.

Paklausus, ar patenkinti kainomis, visi atsakė tą patį: „Žinoma, kad ne.“ Ir šis atsakymas kažkodėl nė kiek nenustebino prisiminus, už kiek žemdirbiams teko pirkti trąšas, kad tą derlių užaugintų.

Gelbėjo derliaus kiekis

„Pernai dalį kompleksinių trąšų pirkau už 1 500 Eur/t, o už kviečius gavau apie 200 Eur/t. Pačiu derliumi džiaugiuosi, bet kainos... Kaip gali būti patenkintas, jei išlaidos viršija pajamas?“ – retoriškai klausė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Raseinių skyriaus pirmininkas ir ūkininkas Rimas Gunevičius.

Bioversija 2024 04 26 m7

Marijampolės sav. ūkininkaujantis Mantas Pielikis teigė tą patį – jei ne derlius, greičiausiai dabar reikėtų skaičiuoti patirtus nuostolius.

„Kalbant apie kviečius, metai ne nuostolingi, labiau vidutiniai, bet tikėtasi tikrai daugiau. Juk trąšos ir kuras buvo išbrangę, tad tikėjomės, kad ir grūdų supirkimo kaina bus atitinkama sąnaudoms.

Kaina labai nuvažiavo žemyn, praktiškai grįžo į prieškarinį lygį, o sąnaudos į mažesnę pusę nelabai pasikeitė. Gelbėjo derlius – buvo tikrai neblogas“, – tikino M. Pielikis, kuris iš 330 ha prikūlė 2 700–2 800 t kviečių. Mantas už kviečių, kuriuos jau pardavė, toną gavo vidutiniškai 215–220 eurų.

O štai LŪS Kretingos skyriaus pirmininkas ir ūkininkas Rimantas Paulikas tikina, kad šie metai iš kviečių jo krašte buvo netgi nuostolingi.

„Abejoju, ar bent vienam Kretingos r. ūkiui pajamos su išlaidomis susilygino. Metai iš kviečių ne tiek nepelningi, kiek nuostolingi. Net baisiausiame sapne nebuvo galima susapnuoti, kad tokiais metais bus tokios kainos“, – kalbėjo R. Paulikas.

Nors ūkininkas kviečius pardavė labai greitai, grūdų kokybė buvo gera, tačiau už jau paruoštus ir pristatytus tiesiai į uostą gauti 210–215 Eur/t, anot jo, yra nekas, atsižvelgiant į tai, kokio brangumo trąšomis tie grūdai užauginti, kiek mokesčiai padidėjo ir pan.

„O tiems, kurie vežė į elevatorius, mokėjo 170–180 Eur/t, už pašarinius, aišku, dar mažiau. Įsivaizduokite, kiek ūkininkai sudeda, kad gautų 4–5 t/ha, bet galiausiai prikulia tik 1–1,5 t/ha ir paskui turi parduoti už tokią mažą kainą“, – apmaudo neslėpė R. Paulikas ir priminė dar vieną šiemet Kretingos r. žemdirbiams tekusį išbandymą – stichinę sausrą, kuri taip pat darė įtaką derliui, ypač vasarinėms kultūroms.

Ne visi gali sau leisti sandėliuoti grūdus

Kai kurie ūkininkai iki šiol jau pardavė visą 2023-iųjų kviečių derlių. Tarp jų – ir R. Gunevičius, tačiau ne dėl to, kad neturėtų kur sandėliuoti. Pagrindinė priežastis – lėšų poreikis susimokėti už paslaugas ir prekes.

„Visą derlių išvežėme, tik nefiksavome kainos, tai buvo galima padaryti iki lapkričio 20 d., bet nieko gero nesulaukėme – jos kritusios. Esi priverstas parduoti, nes tenka su įmonėmis, bankais atsiskaityti“, – tikino ūkininkas.

Jis sako šiemet kompleksines trąšas pirkęs perpus pigiau nei pernai – po 750 Eur/t. Vis tik, anot ūkininko, kitų metų prognozė kviečiams liūdnoka – 170–180 Eur/t. „Matysime, kaip bus kitais metais, bet irgi tikriausiai nelabai smagu“, – nedaugžodžiavo R. Gunevičius.

Rimantas taip pat jau pardavė visą derlių, kad sumokėtų bankams įmokas, lizingus, atsiskaitytų su įmonėmis už trąšas, augalų apsaugos produktus, degalus.

„Dalimis pardavėme, stengiamės gaudyti kainas. Kai pamatėme, kad jos eina į apačią ir ukrainietiški grūdai laisvai važiuoja, tikėtis kainų augino – kaip iš pasakų srities. Pakilo euru ar dviem – sudarai sutartį ir veži. Žiūrėk, kitą dieną jau 5–10 Eur/t mažiau moka“, – kalbėjo ūkininkas.

O štai M. Pielikis dar turi apie 700 t neparduoto derliaus – laukia geresnių kainų. Vis tik, anot jo, nuo rugpjūčio kainos palaipsniui ritasi žemyn, o brangiausiai kviečiai supirkti rugpjūtį – per javapjūtę. Paskutiniu metu ūkininkas II klasės kviečius pardavė už 201 Eur/t.

Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos