Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Ūkių verslas – tulpių pražydinimas žiemą

Radviliškio r. / Alytaus r. Tulpių pražydinimas žiemą ir ankstyvą pavasarį gali būti tiek užsiėmimas mėgėjams, tiek ir verslas, duodantis pajamų ūkiui. Patirtimi, kaip pražydinti tulpes, dalijasi Aurelija Vaičaitienė ir Eimantas Žemaitis.

Dekoratyvinių augalų augintoja A. Vaičaitienė iš Sidabravo (Radviliškio r.) sako, kad svogūnines gėles nesunku pražydinti žiemą. Pražydinimui tinkamus 12 cm apimties, sveikus, termiškai paruoštus tulpių svogūnus ji įsigijo rudenį iš Nyderlandų augintojų.

Pirmas žingsnis – renkamės veislę

„Pirmiausia pasirenkame tulpių veisles, kurias planuojame pražydinti norimu laiku žiemą ir anksti pavasarį“, – sako A. Vaičaitienė.

Bioversija 2024 04 26 m7

Vasario 14-osios šventei pražydinamos ankstyvosios Triumfo grupės tulpių veislės: Tresor – rausvais tuščiaviduriais žiedais, Crown of Dinastyunikalios formos, karūną primenančiais žiedais, kurios vertinamos floristų, dažniausiai dovanojamos moterims, išsilaiko ilgai pamerktos.

Vis labiau populiarėja ir pražydinamos ankstyvosios pilnavidurių tulpių, į bijūnus panašios veislės: Foxtrot – rausvai baltais žiedais, Alison Bradley – tamsiai purpuriniais žiedais, Monte Carlo – geltonais žiedais, Presto – sodriai raudonais, Largo – raudonais žiedais.

Kovo 8–jai vienos įdomesnės formos žiedais pražydinamos papūginių (Parrot) tulpių veislės: išskirtinės formos šviesiai rožinės Cabanna; pilnaviduriais žiedais: Rococo Double – raudonai  žaliais žiedlapiais, Orange Princess – oranžiniais žiedais ir unikalioji karūninė Crown of  Dinasty. O kur dar šerkšnotosios tulpių veislės: Cacharel – rožiniais žiedais, Brest – pilnaviduriais rožiniais žiedais su baltu šerkšnu ir Mascotte – pilnaviduriais violetiniais žiedais. Tradiciškai jau eilę metų auginamos ir mėgiamos Triumfo grupės tulpių veislės: geltonžiedė Strong Gold ir raudonžiedė Strong Love – raudonais žiedais, ilgais kotais.

Tulpių augintoja Aurelija Vaičaitienė

Svogūnų sodinimas

Lapkričio mėnesį augintoja kartu su šeima šiltnamyje į stelažus ir standartines plastikines dėžutes (60 x 40 x 25 cm dydžio) su durpiniu substratu pasodino per 60 tūkst.tulpių svogūnėlių, kuriuos pražydins žiemą.

Į medinius stelažus šiltnamyje pirmiausia paskleidė apatinį, 5 cm paruoštos durpės sluoksnį, paskui tvarkingai, kas 1 cm pasodino tulpių svogūnus, paliejo vandeniu ir ant viršaus užpylė durpėmis, kad paskui palaisčius, vos matytųsi viršūnėlės.

Į dėžutes pasodino po 70–80 svogūnų, kas 2 cm atstumu. Iš patirties augintoja sako, kad per tankiai pasodintų tulpių, joms augant, svogūnai išsikilnoja, o per retai – išsikreivina žiedstiebiai.

Jų šeimos šiltnamis apie 10 m aukščio, todėl šiemet, norėdami sumažinti šiltnamio tūrį ir išlaidas kurui, jo viduje žemiau ištempė nekaupiančią kondensato plėvelę, kuri apsaugos augalus nuo drėgmės lašėjimo ir puvinio.

Reikia tinkamo temperatūros režimo

„Šiuo metu šiltnamyje palaikome +15 °C temperatūrą, kad svogūnai gerai įsišaknytų. Patalpą vėdiname, kad nepradėtų pūti tulpių šaknys ir paskui dygstantys daigai, sako augintoja. Tokiomis sąlygomis tulpes laikome ne mažiau kaip 1216 savaičių.“

Tulpės būna pakankamai įsišaknijusiomis, kai daigeliai pasiekia 35 cm ilgio, o per dėžučių dugnų plyšius išlenda 3 cm ir ilgesnės šaknys.

Tam, kad norimos tulpių veislės pražystų vasario 14 d., o paskui – kovo 8-jai, jau sausio pradžioje šiltnamis bus pašildomas nuo +10 °C iki +16–18 °C šilumos. Pradėjus šildyti tulpių svogūnai pražysta maždaug per mėnesį, tai labai priklauso nuo pasirinktų veislių ir šviesos sąlygų (ar bus giedra ar apsiniaukę).

Augintojai tulpių papildomai netręšia, nes svogūnėliai būna sukaupę reikalingų maisto medžiagų.

Pražydusios tulpės skinamos ir pakuojamos į celofaną po 25 žiedus, laikomos sausai šaldytuve, +15 °C temperatūroje.

Apie 10 tūkstančių tulpių A. Vaičaitienė planuoja realizuoti Panevėžio turguje ir gėlių salonams, o didžiąją dalį, apie 50 tūkst., parduoti didmenininkams. Vieno žiedo kaina siekia 0,80–1 Eur.

Patarimai mėgėjams

„Ar niekada nebandėte patys pražydinti tulpių, narcizų, hiacintų, žydrių ar kitų svogūninių gėlių? Jei norėtumėte tai padaryti, dabar būtų tinkamiausias laikas imtis darbo ir jau vasario pabaigoje galėsite džiaugtis namuose pasklidusia pavasario gaiva“, – sako A. Vaičaitienė.

Tulpių svogūnus ji pataria sodinti į plačiadugnius plastikinius vazonėlius ar dėžutes su durpiniu substratu, plokščiąja puse į vazonėlio kraštą, sekliau nei sodinant lauke į lysves ar gėlyną. Į 10 cm skersmens vazoną sodinkite 3 tulpių svogūnus, į 12 cm – 5, į 15 cm – 6–7, į 20 cm – 9–10 tulpių arba atitinkamo dydžio kitų svogūninių gėlių.

Augintoja atkreipia dėmesį, kad dalis žmonių yra jautresni hiacintų ir narcizų kvapams ar net alergiški, todėl prieš juos rinkdamiesi apie tai pagalvokite.

Dėžutes ir vazonėlius su pasodintais svogūnais išneškite į vėsų rūsį arba lauke įkaskite į žemę, parinkite aukštesnę vietą, kad jų neapsemtų vanduo.

Prieš statant vazonus ar dėžutes lauke ant žemės, verta iškloti eglišakėmis, kad vėliau, jas keliant, nenutrūktų įsišaknijusių svogūnų šaknys (kad neįaugtų į žemę). Be to, eglišakės saugo svogūnus nuo graužikų. Pradėjus šalti, ant dėžučių ir vazonėlių su pasodintais svogūnais užpilkite apie 7–10 cm storio sausų nurūgštintų durpių, pjuvenų arba uždenkite difuzine stogams dengti naudojama plėvele.

Po 1416 savaičių vėsos, galėsite tulpes pražydinti namuose.

Į vazonus galima pasodinti skirtingų svogūninių gėlių, kurios ilgiau džiugins savo žydėjimu (A. Vaičaitienės nuotr.)

Planuose – milijonas žiedų

Alytaus rajone, Punios kaime, įsikūrusiame Algimanto Žemaičio gėlininkystės ūkyje užaugintos tulpės yra vienos perkamiausių skintų gėlių žiemą. Šiemet prekybai ūkis ruošiasi išauginti per milijoną skintų tulpių žiedų.

Dabar šiam ūkiui vadovaujantis Algimanto sūnus Eimantas Žemaitis sako, kad gruodžio 15 dieną šiltnamyje ant stelažų į specialias plastikines dėžutes pradės sodinti tulpių svogūnus, skirtus pražydinti vasario 14-osios šventei, o vėliau – kovo 8-ajai.

„Jau antrus metus auginame daugiau kaip 50 tulpių veislių hidroponiniu būdu, sodinimo į žemę atsisakėme, nes naujuoju būdu greičiau, tulpės pražysta maždaug po 6 savaičių nuo pasodinimo, ir darbas vyksta efektyviau“, – apie auginimo naujoves pasakoja E. Žemaitis.

Tulpių ir kitų svogūninių gėlių svogūnėlius ūkis perka iš Nyderlandų. Jie jau būna termiškai apdoroti ir paruošti pražydinti. Tulpių svogūnėliai sodinami į specialias dėžutes (dugne yra plastikinės adatos, kad neišvirstų svogūnai) šiltnamyje ant stelažų ir laistomi bei tręšiami hidroponiniu būdu.

Kitas svogūnines gėles augintojai sodina į vazonėlius su durpiniu substratu. Narcizų, hiacintų kompozicijos su raktažolėmis, daugiamečiais vėdrynais ir levisijomis parduodami jau sausio mėnesį.

Pasak ūkininko, tulpių veislių įvairovę kasmet papildo naujomis puošniomis veislėmis. Pavyzdžiui, Crown of  Negrita – įdomios, išraiškingos formos, violetiniai žiedais, Crown of  Dynasty – įdomios formos, rausvais žiedais su beveik baltu dugneliu. White Liberstar – įdomios formos, baltais žiedais, Crossfire – pilnavidurė šviesiai raudona tulpė su auksinių žiedlapių apvadais, Largo – raudona pilnavidurė.

Taip pat auginamos ir šerkšnotosios bei kitų originalių formų veislės, kurios tiekiamos į gėlių salonus. Per daugelį metų vienos populiariausių išlieka Strong Gold ir Strog Love – ankstyvosios Triumfo tulpės.

Pražydintas tulpes ir kitas ūkyje išaugintas gėles Žemaičiai tiekia kai kuriems prekybos tinklams bei smulkiesiems prekybininkams. Apie 80 proc. tulpių žiedų parduodama prieš Kovo 8-ąją, o kitas žmonės išperka sausį ir vasarį per Valentino dieną.

Pasak E. Žemaičio, pražydintų tulpių pardavimo kaina labai priklauso nuo Nyderlandų ir Lenkijos gėlių augintojų, kurie vien tulpių priaugina šimtus milijonų žiedų.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos