Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Renginiai
Žemdirbiai protestavo prie Vyriausybės antrąją dieną Papildyta

Vilnius. Dėl netinkamai vykdomos žemės ūkio politikos ūkininkai antrąją dieną rinkosi į mitingą prie Vyriausybės. Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) kreipėsi į Vilniaus savivaldybę su prašymu pratęsti leidimą vykstančiam protestui, tačiau jo negavo.

LŽŪT teigė, kad aplinkos ir žemės ūkio ministrų atsakymai trečiadienį protestavusių žemdirbių netenkino – pasigesta konkretumo.

Šiandien protesto organizatorės LŽŪT atstovai 10 val. susitiko su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, o 12 val. – su premjere Ingrida Šimonyte.

Bioversija 2024 04 26 m7

Prezidentūra į susitikimą su žemdirbiais delegavo prezidento patarėją Jarek’ą Niewierowicz’ių (Jareką Neverovičių), kuris atvyko pas mitingujančius žemdirbius prie Vyriausybės apie 12 val. ir sakė perduosiantis prezidentui klausimus, kurie ūkininkus neramina.

Anot jo, Seimas kai kuriuos žemdirbiams aktualius sprendimus galėtų priimti ir anksčiau, nelaukdamas pavasario sesijos pradžios kovo 10 dieną.  

„Manau, sprendimai galėtų būti greičiau priimami nei sulaukus pavasario. (...) Kai kuriuos sprendimus galima priimti nelaukiant Seimo sesijos“, – ūkininkams ketvirtadienį mitinge sakė prezidento patarėjas. 

„Tai, kad padaryta klaidų, yra faktas. Tą pripažino ir pati premjerė, ir ministrai. Jas reikia kuo greičiau taisyti“, – pridūrė jis. 

J. Niewierowicz’ius mitinge prie Vyriausybės pabrėžė, kad prezidento tikslas – žemės ūkio indėlis į aukštos pridėtinės vertės ekonomiką.

„Tam turime užtikrinti adekvačias sąlygas, finansavimą. Todėl prezidentas palaiko tokias akcijas, pokalbius, derybas, kad pokyčiuose dalyvautų visi“, – sakė jis.

Be to, šiandien į neeilinį posėdį rinkosi Seimo Kaimo reikalų komitetas, kuris aiškinosi, kaip Vyriausybė reaguoja į protestuojančių ūkininkų reikalavimus. Jame dalyvavo premjerė Ingrida Šimonytė, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, Aplinkos ministerijos ir žemdirbių atstovai. 

Komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis prieš posėdį sakė, kad norima išsiaiškinti, kokie konkretūs sprendimai suplanuoti, kada jie bus įgyvendinti.

„Labai svarbu, kad ateina atstovai žemės ūkio organizacijų ir premjerė. Yra gera platforma pasikalbėti atvirai apie tuos klausimus, kurie suplanuoti pirmiausia dėl akcizo, pievų, šlapynių. Tie klausimai, kurie keliami proteste, tad mes jau norime klausti, kokius sprendimus ir kada priims Vyriausybė“, – BNS sakė V. Pranckietis.

„Nebūtinai viskas greitai gali įvykti, bet reikia numatyti datas, mechanizmus, kaip tai turėtų vykti, kada tie sprendimai turėtų būti, pavyzdžiui, koks bus sprendimas dėl šlapynių, jei iki šiol nėra jokių tikslių žemėlapių, kur tas šlapynes kas suplanavo. Turėtų būti suderinti planai, kur tai yra žemėlapiuose pažymėta, o žmonės žinotų sąlygas“, – aiškino Komiteto pirmininkas.

Ūkininkai buvo nusiteikę gerai – šiandien taip pat žadėjo traktorių garsinių signalų ir švytūrėlių „diskoteką“, garsiais šūksniais sveikino Vilnių su 701-uoju gimtadieniu.

Kaišiadorių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Saulius Stirna siūlė susirinkusiems žemdirbiams likti sostinėje, kol ant scenos nesulauks premjerės, Kaimo reikalų komiteto pirmininko, prezidento.

Jis ypač nuogąstavo dėl pakeistos žymėto dyzelino naudojimo tvarkos: „Jie nesupranta, kad man reikia nuvažiuot pamelžti karves, laukus apžiūrėti.“

Kad ketinimai sostinėje pasisvečiuoti ilgiau yra rimti, portalui manoūkis.lt sakė ir Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys pats į Vilnių atvyko trečiadienį. Anot jo, iš Plungės rajono išriedėjo 11 traktorių

„Teoriškai šiandien yra protesto pabaiga, bet praktiškai matome, kad tų sprendimų, kurių mums reikia, dar nėra, tad galvojame įvairiai.

Gal iki protesto pabaigos ateis premjerė ir pasakys tuos sprendimus, gal mus tai tenkins. Bet tai turi padaryti. Jeigu ne, bandysime svečiuotis Vilniuje.

Vilnius svetingas, yra daug ką aplankyti, kur pabūti. Kodėl gi ne? (...) Esame daug kartų apgauti – pažadėta, bet nepadaryta. Tai kad jau išsiruošėme į tokią protesto akciją, tai gal dar ir pabūsime“, – kalbėjo M. Kaktys.

Kėdainių r. ūkininkas Rolandas Liutkevičius portalui manoūkis.lt taip pat teigė, kad prireikus žemdirbiai pasiruošę būti ilgiau.

„Bandome išsireikalauti savo teisėtų dalykų. (...) Juk viltis miršta paskutinė, bet prireikus pasiruošę būti ilgiau“, – tikino jis.

R. Liutkevičius turi pieno ūkį, tad jam aktualiausia problema – daugiametės pievos.

„Jeigu išlaikai pievą 5 metus, ji automatiškai prieš mūsų valią tampa daugiametė, o tada jau privalai įsipareigoti ją turėti iki gyvenimo pabaigos. Automatinis pievų tapimas daugiametėmis – visiška nesąmonė“, – įsitikinęs ūkininkas.

Kėdainių rajono ūkininkui Rolandui Liutkevičiui didžiausias galvos skausmas – daugiametės pievos 

Anot jo, kiti klausimai taip pat svarbūs: rusiškų grūdų tranzitas, akcizas. Didelę biurokratiją jis irgi laiko opia problema.

LŪS Ignalinos rajono skyriaus pirmininkė Marijona Lukaševičienė portalui manoūkis.lt teigė besidžiaugianti, kad į šią protesto akciją aktyviai jungėsi jauni žmonės.

Anot jos, žemdirbių nuotaikos vieningos ir geros, jie į Vilnių atvyko su tikslu būti išgirsti.

„Nesuprantama, kaip prezidentas, kai ūkininkai Vilniuje, išvažiavo į Raseinius. Mes su traktoriais atvažiavome į Vilnių, o jis negali atvažiuoti iš Raseinių į Vilnių? Ar taip gali būti?“ – prezidentui, kuris neatvyko į mitingą pasimatyti su žemdirbiais, kritikos negailėjo M. Lukaševičienė.

„Pirmiausia džiaugiuosi, kad sėkmingai atvažiavome į Vilnių, juk negali žinoti, kas gali laukti kelyje“, – kalbėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos Ignalinos rajono skyriaus pirmininkė Marijona Lukaševičienė

Ji patikino, kad prireikus Ignalinos r. ūkininkai Vilniuje pasiliktų ilgiau. „Dalyvaujame ir dalyvausime, nežiūrint į tai, kad dangus yra toks, koks yra. Dangus, matyt, irgi perspėja valstybės vyrus atkreipti dėmesį į tai, kad ūkininkai bet kokiomis oro sąlygomis turi būti tvirti, nepalūžti, auginti produkciją ir maitinti gyventojus“, – sakė LŪS Ignalinos rajono skyriaus pirmininkė.

Portalo manoūkis.lt kalbintas Ekologinių mėsinių galvijų augintojų asociacijos vadovasArūnas Rutkauskas sakė, kad visi žemdirbiai nerimauja, kaip toliau reikės ūkininkauti.

„Dalis ūkininkų šiandien jau galvoja parduoti mėsinius galvijus, į kuriuos tikrai nemažai investavo. Nes, kaip matome iš antrą dieną dalijamų politinių pažadų, tai ir yra tik pažadai. Nėra nei realių datų, nei darbų, kuriuos būtų galima padaryti jau artimiausią savaitę“, – apmaudo neslėpė A. Rutkauskas.

Ekologinių mėsinių galvijų augintojų asociacijos vadovasArūnas Rutkauskas sako atvirai – ūkininkai nerimauja, nes nežino, kaip toliau pavyks ūkininkauti

„Ne kartą esu minėjęs ir pačiam ministrui, kad Lietuvoje mėsiniai galvijai yra aukštos genetinės vertės, tad, norėdami užauginti kokybišką ir gausią produkciją, esame priversti atnaujinti pievas, bet, priklausomai nuo dirvožemio, mes kartais jas atnaujiname ne kas 4, o kas 7 metus ir mums rankos dabar yra surištos, – dėl ko nuogąstauja mėsinių galvijų augintojai, kalbėjo A. Rutkauskas. – Gaila, kad valstybė negali pasekti kitų ES šalių narių pavyzdžiu, tarkime, Prancūzijos. Galiu drąsiai kalbėti apie šią šalį, nes joje lankausi labai dažnai. Ten ūkininkai paklausti, ar pas juos yra daugiamečių pievų, atsako, kad taip, o paklausti, ar gali jas arti, irgi atsako teigiamai – juk tai jų žemė.“

Renginio vedėjai pabrėžė, kad ne Vilnius ir ne vilniečiai kalti, jog Vyriausybė laiku nepriima sprendimų, ir ragino palaukti, ką pasakys iš susitikimų grįžęs LŽŪT pirmininkas ir darbo grupės delegacija, kad būtų aišku, kokie tolesni protesto akcijos žingsniai.

Ant scenos ūkininkai atnešė karstą, kuriame buvo galima išvysti popierinį žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko vaizdinį.

„Ačiū, pelkių ministre, bet susitvarkėme patys“, – sakė Prienų r. ūkininkė Rasa Rasimaitė.

„Ačiū, pelkių ministre, bet susitvarkėme patys“, – sakė Prienų r. ūkininkė Rasa Rasimaitė

Leidimas protestą pratęsti negautas

Vilniaus savivaldybė neleido neterminuotam laikui pratęsti šią savaitę vykstantį žemdirbių protestą sostinėje, BNS pranešė savivaldybės atstovas.

„Šiandien protesto organizatoriai informuoti, kad, deja, nėra galimybės pratęsti termino išduotam leidimui, nes tai nenumatyta Susirinkimų įstatyme“, – BNS ketvirtadienį sakė Gabrielius Grubinskas. 

Anot jo, ūkininkai taip pat informuoti, kad jie turi teisę kreiptis dėl naujo leidimo, tačiau apie ketinimus organizuoti naują susirinkimą privalo savivaldybei pranešti bent prieš keturias darbo dienas.

„Ūkininkų protesto renginys prie Vyriausybės baigsis šiandien (ketvirtadienį BNS) iki 16 val., o traktoriai ir miškavežiai iš Gedimino prospekto ir jo prieigų turėtų išvažiuoti iki rytojaus 16 valandos“, – nurodė savivaldybės atstovas. 

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos