Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Renginiai
Žemės ūkio taryba: protestą baigiame, bet pasiliekame teisę bet kada sugrįžti

Vilnius. „Mes visi puikiai suprantame, kad kol kas tai – tik pažadai. Tad turime žiūrėti, stebėti ir laukti. Pasiliekame galimybę čia visada sugrįžti – taip, kaip vokiečiai!“ – po susitikimų su valdžios atstovais ant scenos mitinguojantiems ūkininkams kalbėjo Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas Ignas Hofmanas.

Jis taip pat pridūrė, kad ūkininkai prireikus kitą kartą į sostinę grįš neterminuotam laikui. Po šių žodžių minioje pasigirdo palaikymo šūksniai ir padėkos: „Ačiū!“

I. Hofmanas dėkojo visiems, kurie prisidėjo prie to, kad akcija įvyktų. „Ačiū žmonėms, kurie daug dirbo, mažai miegojo, prisidėjo, kad ši akcija įvyktų. Ačiū, kad dėl jūsų protesto akcija galėjo vykti. Ačiū darbo grupei“, – dėkojo LŽŪT pirmininkas pabrėždamas, kad protestuojančių žemdirbių ryžtas parodė, kokie stiprūs jie yra.

Bioversija 2024 04 26 m7

Anot I. Hofmano, prašymą protestui pratęsti Taryba pateikė prieš dvi dienas ir nors šis nebuvo patenkintas, jis tikino tokį sprendimą suprantantis.

Savivaldybė, manau, vadovaujasi teisės aktais ir dėl to priėmė tokį sprendimą. Vis tik savivaldybė improvizuoti negali, vadovaujasi teise“, – ketvirtadienį pasibaigus žemdirbių protestui prie Vyriausybės rūmų BNS sakė I. Hofmanas.

Jis taip pat teigė, kad naujam protestui leidimo kol kas neprašys – stebės, kaip vykdomi valdžios pažadai. 

„Žiūrėsime, kokia bus situacija. Jeigu pažadai bus vykdomi, bus laikomasi, tai neprotestuosime, nes kam protestuoti? Bet jeigu nebus, tai, kaip ir sakiau, tą galimybę pasiliekame“, – sakė I. Hofmanas.

Portalui manoūkis.lt po protesto jis sakė, kad norėtųsi sakyti, jog nuotaikos optimistinės, bet vis dėlto yra nemažai rūpesčio, nes jaučiama atsakomybė prieš žemdirbių bendruomenę, norisi rezultatų ir to, kad visiems būtų geriau. Jis sutinka, kad šimtai traktorių sostinės Gedimino pr. parodė ūkininkų vienybę ir susitelkimą.

„Tikiu, kad jei reikės, žemdirbiai vėl susiburs. Pamačiau ūkininkų užsidegimą, vienybę. Pamačiau, kad ūkininkai keičiasi: jie išsilaisvina iš senų stereotipų ir pradeda suprasti, kad protestuoti demokratinėje visuomenėje yra normalus dalykas, konstitucinė teisė. To, ką sukūrė žemdirbiai (masinį trijų dienų protestą su traktoriais Vilniuje – red. past.), Lietuvos istorijoje dar nėra buvę“, – kalbėjo I. Hofmanas.

Mažeikių r. ūkininkas ir LŽŪT darbo grupės narys Audrius Vanagas portalui manoūkis.lt pasibaigus protestui sakė, kad per šias dienas atsiskleidė ne tik žemdirbių vienybė, bet ir tai, jog dialogas su valdžios institucijomis įmanomas, tačiau visa tai dar turi virsti realiais darbais.

„Šios trys paros parodė, kad mes, žemdirbiai, galime tapti didele ir vieninga jėga, galinčia daryti didelius dalykus. (...) Pamatėme, kad tikrai galime susikalbėti ir į mus žiūri žmogiškai. 

Žiūrėdami į šios dienos susitikimus, pamatėme didelius postūmius dėl mūsų reikalavimų, bet optimizmas šiandien yra viena, o jei parašai nebus padėti rytoj – tai ir liks pažadais. Todėl pasiliekame teisę sugrįžti ir dar su didesne jėga“, – kalbėjo A. Vanagas.

Paklaustas, kas per šias dienas jį labiausiai nustebino, jis teigė išgirdęs kitokį premjerės toną. „Nustebino, kad galime pradėti žmogiškai kalbėtis įėję į Vyriausybės rūmus, vesti dialogą be jokių arogancijos prieskonių“, – sakė LŽŪT darbo grupės narys.

Išgirdo ne vieną pažadą

Po susitikimo su Seimo pirmininke, kuris prasidėjo 10 val., LŽŪT pirmininkas Ignas Hofmanas teigė išgirdęs jos pažadą, kad žemdirbių keliamos problemos bus svarstomos pirmos pradėjus Seimo pavasario sesiją. Be to, gali būti sušaukta ir neeilinė sesija, jei iniciatyvos imtųsi opozicija.

I. Hofmanas taip pat teigė, kad neterminuoto leidimo protestui paprašę ūkininkai jį baigs, kai pamatys apčiuopiamus rezultatus, o be pažadų grąžinti žymėto dyzelino lengvatą ir sumažinti suskystintųjų naftos dujų akcizą veiksmų galėtų imtis ministrai, panaikinę ūkininkus piktinančius įsakymus dėl daugiamečių pievų atkūrimo, aplinkosaugos reikalavimų.

Lietuvos žemės ūkio tarybos ir Privačių miškų asociacijos atstovai bei nariai trečiadienį lankėsi ir Vyriausybėje

„Seimo pirmininkė pažadėjo, kad tie klausimai, kurie priklausomi nuo jos kaip Seimo pirmininkės, bus svarstomi skubos tvarka Seimo sesijoje, kuri prasidės kovo 10-tą, o jei būtų poreikis ir opozicija imtųsi iniciatyvos, galėtų būti sušaukta neeilinė Seimo sesija“, – po susitikimo žurnalistams sakė I. Hofmanas.

Jis taip pat teigė, kad ūkininkų veiksmai priklausys ir nuo susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte, ketvirtadienį rengiamo Seimo kaimo reikalų komiteto posėdžio rezultatų. 

„Turime susitikimą su premjere, turime Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdį, ir nuo šių abiejų susitikimų priklausys turbūt ir mūsų sprendimai.

Kadangi vakar protestuotojai nesulaukė premjerės, priimtas sprendimas pratęsti protestus neterminuotai, kol žemdirbiai pamatys ir išgirs tuos realius rezultatus. Žmonėms reikia realaus, apčiuopiamo rezultato, kuris galėtų juos nuraminti“, – kalbėjo I. Hofmanas.

Klausiamas, kokie valdžios veiksmai ūkininkams būtų pakankami protestui nutraukti, I. Hofmanas teigė, kad žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas galėtų atšaukti įsakymą dėl daugiamečių pievų atkūrimo.

„Kalbama, kad klausimas sprendžiamas, rezultatas bus pavasarį, tą galima būtų nedelsiant padaryti. Taip pat būtų galima su saugomomis teritorijomis rasti sprendimus, kas yra Aplinkos ministerijos laukas“, – kalbėjo I. Hofmanas.

Vėliau susitikime su premjere I. Šimonyte išgirstas dar vienas pažadas – išspręsti pievų problemą.

„Situacija keičiasi, be abejo, išgirdome dar naujų pažadų, įsipareigojimų. (...) Kas yra nauja – kad daugiamečių pievų problemą premjerė pažadėjo išspręsti vienokiu ar kitokiu būdu. Ir prižadėjo atšaukti išsiųstus pranešimus, kuriuos gavo ūkininkai, atkurti daugiametes pievas.

Tai labai svarbu, nes žmonėms nereikės dabar ginčytis, advokatų, teisininkų“, – po LŽŪT delegacijos susitikimo su premjere žurnalistams ketvirtadienį teigė I. Hofmanas.

Kad tai tikrai svarbu, galima suprasti ir iš protestą koordinuojančios LŪS pirmininko Raimundo Juknevičiaus, kuris teigė, kad netrūksta su pievų atkūrimo prievale nesutinkančių ūkininkų, kurie eina pas advokatus, ruošia bylas, moka pinigus, kad tęstų teisinį ginčą.

Vis tik premjerė vėliau teigė negalinti atšaukti Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) siųstų pranešimų dėl pievų atkūrimo, tačiau pažadėjo ieškoti sprendimų, kad ūkininkai dėl to nepatirtų sunkumų.

„Premjerė atšaukti NMA pranešimo jokiu savo žodžiu negali, ši problema man buvo šiandien pristatyta ir mes ieškosime sprendimų, kad tą laiką, kai sprendžiame problemą, niekas nepatirtų nereikalingų sunkumų. Vienaip ar kitaip šitą problemą išspręsime“, – Seimo Kaimo reikalų komitete ketvirtadienį sakė premjerė. 

Ji pabrėžė, kad daugiamečių pievų atstatymo klausimas bus sprendžiamas tokiu būdu, kuris nepažeistų europinės teisės ir neužtrauktų Lietuvai baudų dėl neteisingo Europos Sąjungos reglamentų įgyvendinimo.

Prašys sušaukti neeilinę Seimo sesiją dėl akcizų

Seimo Kaimo reikalų komitetas nutarė kreiptis į Seimo pirmininkę ir valdybą dėl neeilinės Seimo sesijos sušaukimo. 

Komitete dirbantis demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika teigė, kad greičiau priėmus sprendimus mažėtų ūkininkų, verslo ir gyventojų išlaidos. 

„Žemės ūkio klausimų paketas, kurį galėtume svarstyti neeilinėje sesijoje, ypač akcizų klausimas, kuris yra didžiuliai nuostoliai Lietuvos ūkininkams, pramonininkams ir buitiniams vartotojams (...) maksimaliai greitu laiku, galbūt vasario 12 dieną arba bet kurią kitą dieną, kai paketas bus užregistruotas duomenų bazėje Seime“, – posėdyje sakė K. Mažeika. 

Parlamentaro teigimu, Akcizų įstatymo pakeitimai Seime galėtų būti priimti jau kovo pirmą savaitę. 

Posėdyje dalyvavusi premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad pataisos dėl žymėto žemdirbių dyzelino lengvatos ir akcizo suskystintosioms naftoms dujoms (SND) Seimui galėtų būti pateiktos kovo 10-ąją, prasidėjus Seimo sesijai arba anksčiau, jei būtų sušaukta neeilinė sesija.  

Anot jos, Vyriausybė pirmadienį jau išsiuntė derinti pataisas, jas derinti gali užtrukti apie 2 savaites.

„Dėl Akcizų įstatymo, kadangi Vyriausybė pažadėjo įsivertinti pastabas, sausio 8 dieną, šį pirmadienį, išsiuntė derinti įstatymo pataisas (...), per kokias dvi savaites baigsime derinti, ateisime į Vyriausybės posėdį, išsiųsime į Seimą, kovo 10 dieną galime pateikti“, – Seimo Kaimo reikalų komitete sakė premjerė.

„Jei bus neeilinė sesija, galima pateikti neeilinei sesijai, nematau problemos“, – pridūrė ji. 

Pasak premjerės, paprašius skubos, tvarką dėl žymėto dyzelino galima būtų atstatyti nuo sausio 1 d., taip pat sumažinti suskystintųjų naftos dujų akcizą buitiniams vartotojams ir verslui.

„Peržiūrėti tarifą reikšmingai, kaip daugiau mažiau yra kitose Europos Sąjungos valstybėse ir atitinkamai Įstatymo korekcijas būtų galima priimti“, – sakė I. Šimonytė.

Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Gytis Kauzonas sakė, kad iki pataisų priėmimo ūkininkams turėtų būti skiriamos kompensacijos. 

„Dėl akcizo laukiame ar neeilinės, ar pavasario sesijos, todėl bent už tą laikotarpį, kai dabar visi priversti mokėti tuos akcizus, būtų labai šaunu rasti kokių nors kompensavimo formų“, – posėdyje teigė G. Kauzonas.

Pasak jo, vien paukštininkystės įmonėms didesnis akcizas per metus kainuoja apie 4 mln., o per mėnesį – 350–400 tūkst. eurų.

I. Šimonytė atkreipė dėmesį, kad biudžete tam lėšų nenumatyta, tačiau žadėjo rasti kitą sprendimą: „Girdžiu, ką sako kolegos, girdžiu pastabą, bet nieko negaliu žadėti. Kompensacijų iš pinigų, kurie biudžete nesuplanuoti, negaliu pasiūlyti, bet galbūt rasiu kitą sprendimą.“

Premjerė posėdyje taip pat sakė, kad SND akcizų sumažinimas reiškia, jog kai kurios valstybės išlaidos bus finansuojamos iš skolos. 

„Suskystintųjų dujų akcizą sumažinsime, reikia sumažinti, nesiginčiju, bet tai reškia, kad kažkokias išlaidas iš valstybės finansuosime iš skolos. Čia nebus taip, kad kažkas paėmė sau į kišenę, įsidėjo pinigus ir nežinia kur nunešė. Yra išlaidos tai daliai suplanuotos, tai turėsime finansuoti iš skolos, ką padarysi, kartais taip būna“, – teigė I. Šimonytė.

Prašo užtikrinti sklandų išvažiavimą iš sostinės

LŪS pirmininkas R. Juknevičius per Kaimo reikalų komiteto posėdį sakė besitikintis, kad to, ką žada ir kalba premjerė ir kiti valdžios atstovai, užteks miniai, kad ši rytoj iš Vilniaus išvažiuotų.

„Jūs žinote, kad pateiktas prašymas šiam protestui pratęsti, jeigu nebus sprendimų. Bet tikime, kad minia, kuri atvažiavo, priims tai, ką dabar mes girdime, ir ras prasmės skirstytis“, – sakė jis.

R. Juknevičius taip pat prašė, kad, nusprendus protestą baigti, užtikrinti patogų išvažiavimą žemės ūkio technikai. „Labai norėtųsi, kad išvažiavimas nebūtų toks pats komplikuotas, koks buvo atvažiavimas.

Atvažiuodami susidūrėme su problema (...), kad transportas negalėjo judėti automagistralėmis su policijos palyda. – priminė jis. – Prašome rasti sprendimą išlydint traktorius, nes turime žinių, kad naktį pašals, bus ištisas ledas ir galime turėti avarijų.“

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos